Małopolski Związek Szachowy ma 80 lat

szachyTo data umowna, bo szachy w Krakowie istnieją od kilku wieków. Nie przez przypadek dyscyplinę tą nazywa się królewską grą, bo szranki stawali włodarze kraju rezydujący na Wawelu. Najstarszym polskim klubem jest Krakowski Klub Szachowy, który powstał jeszcze w czasach zaborów, w 1893 roku.
- W Krakowie wszystko jest najstarsze – mówi prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski. - Małopolska jest też jednym z najsilniejszych ośrodków w Polsce. Wychowanek MKS MOS Wieliczka Jan Krzysztof Duda jest zwodnikiem światowej klasy, jednym z liderów reprezentacji Polski, która przed rokiem zajęła trzecie miejce na świecie, co jest największym powojennym sukcesem w naszej dyscyplinie.
Z okazji jubileuszu wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król wręczyła trzy odznaki Honoris Gratia przyznane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Otrzymał je Krakowski Klub Szachistów, Małopolski Związek Szachowy oraz prezes MZSzach Jan Kusina.
Krakowski Okręgowy Związek Szachowy powstał wiosną 1938 roku. Organizowano mecze Kraków – Śląsk, mistrzostwa Krakowa, symultany oraz szereg turniejów regionalnych. Po reformie administracyjnej w 1997 roku powstał Małopolski Związek Szachowy, który jest kontynuatorem KOZS. Najwybitniejszymi zawodniami w 80-letniej historii m.in.: Anna Jurczyńska, Czesława Grochot, Józef Dominik, Jerzy Kostro, Kamil Mitoń i Jan Krzysztof Duda. Obecnie w strukturach PZSzach zarejestrowanych jest 30 klubów z Małopolski, a w szeregach MZSzach 42. Głównymi zadaniami MZSzach są: prowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą, prowadzenie rozgrywek i turniejów oraz szkoleń dla nauczycieli.
facebook_page_plugin

Wspieramy

Polityka cookies