Mistrzostwa Klasy Optimist w Krakowie

boat 1867124 1920Od 21 do 23 września 2018 roku Kraków będzie Miastem-Gospodarzem Meczowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist w żeglarstwie.

Zawody zostaną zorganizowane na zalewie Bagry Wielkie. Organizatorem wydarzenia jest Klub Żeglarski Horn, a bazą imprezy będzie jego przystań przy ul. Koziej 22. Partnerem Głównym regat jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Regaty Klasy Optimist to pierwsze zawody tej rangi organizowane przez Klub Żeglarski Horn oraz Miasto Kraków.

Klasa Optimist to klasa regatowa dla najmłodszych zawodników (poniżej 16 roku życia), w której prowadzone jest na całym świecie regularne szkolenie dzieci i młodzieży. Zaprojektowana jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego wieku przez Amerykanina Clarka Millsa łódka ciągle nie została zastąpiona lepszym jachtem dla dzieci. Ponad 300 tysięcy małych łódeczek żegluje na świecie przybliżając żeglarstwo najmłodszym. Żeby żeglować na Optimiście, nie trzeba na początek mieć zbyt wielu umiejętności żeglarskich, ani wielkiej kondycji fizycznej, a jedynie pokonać swój lęk i odważyć się uwierzyć w siebie – że potrafię zebrać niezbędne obserwacje, przetworzyć je, podjąć decyzję i ją zrealizować. Potem pozostaje tylko cieszyć się zwycięstwem, na początek nad sobą, a potem, w zależności od ilości treningów, na coraz wyższym poziomie.

To jest najważniejsza wartość żeglarstwa w wychowaniu – szczególnie młodego pokolenia. Zwrócił na to uwagę Mateusz Kusznierewicz – pierwszy polski złoty medalista olimpijski w tej dyscyplinie sportu (Atlanta 1996), mówiąc, że żeglarstwo to jedyna dyscyplina sportu, gdzie jest tak wiele niewiadomych naraz przed przystąpieniem do wyścigu, które młody człowiek musi uwzględnić w swoich działaniach i je „ogarnąć”. To wielka umiejętność, niećwiczona gdzie indziej, ani w inny sposób tak kompleksowo. Po prostu żeglarstwo regatowe zmusza do myślenia i działania, niezależnie od innego człowieka. Dlatego jest tak cenne. Zazwyczaj regaty odbywają się we flocie – czyli duża grupa jachtów startuje z jednej linii i płynie po trasie wyznaczonej przez boje oraz finiszuje na mecie.

Meczowa formuła jest niezwykle ciekawa i emocjonująca rywalizacja w bezpośrednim starciu tylko dwóch jachtów. Wynik takich zmagań jest czytelny dla widza, ponieważ jest w stanie ocenić kto prowadzi, a kto jest drugi w danym momencie. Ostatecznie, wygrywa ten zawodnik, który przebrnie zwycięsko przez wszystkie rundy – eliminacje, ćwierćfinał, półfinał i wreszcie finał. To tzw. system pucharowy rozgrywek.

facebook_page_plugin

Wspieramy

Polityka cookies