VI edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej

004Najlepsze sportowe zdjęcia nagrodzone - VI edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej rozstrzygnięta! Po raz drugi w Chorzowie, a po raz szósty w historii przyznano nagrody za najlepsze sportowe zdjęcia minionego sezonu. 4 października w Śląskim Kompleksie Dobrego Smaku i Klimatu „Sztygarka” spotkali się zawodowi fotoreporterzy i pasjonaci fotografii sportowej. - Liczba zgłoszeń po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania - mówi Łukasz Laskowski, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu. - W tym roku jury miało do obejrzenia ponad 2800 zdjęć, których poziom był naprawdę bardzo wysoki - dodał.
001Pracom jury przewodniczył Jerzy Kleszcz, wieloletni fotoreporter Przeglądu Sportowego. - Jest nam bardzo miło, że Jurek zgodził się ponownie pokierować pracami jury - mówi Marcin Kądziołka, właściciel Agencji Press Photo Center i organizator konkursu. - Dyskusja nad werdyktem była bardzo długa i merytoryczna. O niektórych wyborach decydowały detale - zaznacza. Skład jury uzupełnili: Tomasz Markowski, Andrzej Grygiel, Grzegorz Celejewski, Arkadiusz Ławrywianiec, Tomasz Jastrzębowski i Matthew Burton. - Mieliśmy sporo dobrych zdjęć, z których mogliśmy wybrać laureatów, a to bardzo ważne, to daje komfort pracy dla jurora - relacjonuje obrady jury Jerzy Kleszcz. - Poziom prac generalnie idzie w górę, a szczególnie cieszy mnie, że fotografia amatorska praktycznie nie odbiega poziomem od tego, co przygotowali fotografowie zawodowi.
 
Wśród fotografów amatorów aż dwie nagrody zgarnęła Sylwia Biernacka - jej fotoreportaż otrzymał II miejsce, a zdjęcie pojedyncze wykonane podczas konkursu w skokach na batucie zajęło III miejsce na podium. Grand Prix konkursu fotografów amatorów otrzymał Radosław Wrzesień za zdjęcie wykonane w Łodzi podczas Mistrzostw Polski w pływaniu synchronicznym.

W kategorii profesjonalistów przyznano dwie nagrody specjalne. Nagroda Miasta Chorzów za zdjęcie wykonane podczas Tour de Pologne trafiła w ręce Marzeny Bugały-Azarko z Dziennika Zachodniego. Natomiast wyjątkowa fotografia przedstawiająca Pavla Steinborsa, bramkarza drużyny Arka Gdynia, autorstwa Marcina Gadomskiego z Super Expressu otrzymała nagrodę specjalną Ekstraklasy. Marcin wrócił do Trójmiasta z zegarkiem firmy Aztorin, partnera rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Wśród zawodowców na scenie pojawił się również Mirosław Pieślak, laureat jednej z poprzednich edycji konkursu. Tym razem za zgłoszony przez siebie fotoreportaż z zawodów szachowych dzieci i młodzieży otrzymał I miejsce.
 
Tradycyjnie już kulminacyjnym momentem gali było wręczenie Grand Prix za zdjęcie roku. Jury po długich naradach wybrało zdjęcie prezentujące upadek kolarzy podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Jego autor - Szymon Sikora z Magazynu Olimpijskiego - otrzymał czek o wartości 2000 zł. - Cieszę się bardzo, że konkurs z roku na rok staje się coraz popularniejszy, a jego prestiż w branży fotograficznej rośnie - mówi Norbert Barczyk, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu. - W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować gospodarzowi wydarzenia, czyli Miastu Chorzów, naszym sponsorom i partnerom, ale przede wszystkim uczestnikom. Już teraz zapraszam wszystkich na kolejną edycję za rok - dodaje.
 
Pełna lista nagrodzonych V edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej:

Kategoria fotografów zawodowych:
Grand Prix - Szymon Sikora (Magazyn Olimpijski)
I miejsce zdjęcie pojedyncze - Andrzej Kubik (Freelancer)
II miejsce zdjęcie pojedyncze -Paweł Skraba (PAP)
III miejsce zdjęcie pojedyncze - Rafał Oleksiewicz (Press Focus)
I miejsce fotoreportaż - Mirosław Pieślak (Freelancer)
II miejsce fotoreportaż - Julia Zabrodzka (Podróże)
III miejsce fotoreportaż - Paula Duda (PZPN)
Nagroda Specjalna Ekstraklasa SA - Marcin Gadomski (Super Express)
Nagroda Specjalna Miasta Chorzów - Marzena Bugała-Azarko (Dziennik Zachodni)
 
Kategoria fotografów amatorów:
Grand Prix - Radosław Wrzesień
I miejsce zdjęcie pojedyncze - Bogusz Borysewicz
II miejsce zdjęcie pojedyncze - Zbigniew Wójcik
III miejsce zdjęcie pojedyncze - Sylwia Biernacka
I miejsce fotoreportaż - Małgorzata Gwiazdonik-Muller
II miejsce fotoreportaż - Sylwia Biernacka
III miejsce fotoreportaż - Weronika Poczwardowska
Nagroda Specjalna - koszykówka - Jacek Rydecki
Nagroda Specjalna - piłka nożna - Paweł Kot
Nagroda Specjalna - piłka ręczna - Anna Andrzejewska-Kajat
 
Fot. Materiały prasowe
facebook_page_plugin

Wspieramy

Polityka cookies