AGH Kraków - Stal AZS PWSZ Nysa [FOTO]

2W ostatnim „domowym” meczu sezonu zasadniczego siatkarze AGH nawiązali do kilkumiesięcznego trendu i znów zapewnili swoim kibicom pięciosetowe widowisko. W tie-breaku lepsi okazali się goście – zawodnicy Stali Nysa i to oni zgarnęli większość z trzypunktowej puli. Pierwszy set rozpoczął się od skutecznego ataku, bardzo dobrze prezentującego się w całym meczu Michała Dzierwy. Na odpowiedź rywali nie trzeba było długo czekać - już po chwili wynik wyrównał Dawid Bułkowski. Kolejne „oczko” do wyniku dorzucił kapitan gospodarzy – Patryk Łaba, a po zepsutym ataku Kamila Długosza AGH wychylił się na dwupunktowe prowadzenie. Niestety zepsuta zagrywka oraz powstrzymany atak Michała Dzierwy (podwójny blok Długosza i Nożewskiego) zniwelowały zdobytą wcześniej przewagę.

Kolejne akcje to wymiany punkt za punkt. Dopiero od stanu 8:8, cztery punkty z rzędu zdobyli przyjezdni (dwukrotnie D. Bułkowski, M.Piotrowski, podwójny blok Nożewski - Piotrowski). Dobrą passę Nysy skutecznym atakiem przerwał Michał Dzierwa (9:12). Kolejny punkt krakowianie zdobyli dzięki dobrej grze w bloku Pawła Halaby oraz Konrada Muchy. Przez 2 kolejne akcje, AGH nie był w stanie przebić się przez blok Stali (odpowiednio Długosz-Nożewski i Długosz). Dalsza gra to głównie błędy obu drużyn (zepsute zagrywki, nieskuteczne ataki, dotknięcia siatki). Kiedy goście prowadzili już 13:19 trener Kubacki wpuścił na boisko Adama Smolarczyka (w miejsce Pawła Halaby), który już po chwili piękną obroną, pozwolił wyprowadzić swojej drużynie kończący atak. Punkt (drugi z rzędu) na swoim koncie znów zapisał Michał Dzierwa. Atak w antenkę Mateusza Piotrowskiego, znacznie przybliżył drużynę AGH do rywali, zwłaszcza, że kolejne dwie akcje kończył niezawodny Michał Dzierwa (po wcześniejszych obronach rozgrywającego AGH – Kuby Kośka). Kiedy AGH tracił już tylko jedno „oczko”, drużyna „zza siatki” skutecznymi atakami (Patryk Szczurek, Kamil Dlugosz), znów odskoczyła na 3 punkty (19:22). Jednak i tym razem gospodarze odpowiedzieli zdobywając 2 punkty (atak Dzierwy, blok Muchy). Niestety błędy w zagrywce dały Stali 24 punkt. Ostatnie punkty dla AGH w tym secie zdobył Adam Smolarczyk (22:24, 23:24 – atak z przechodzącej piłki, po dobrej zagrywce Dzierwy), a kończąca seta piłka należała do Mateusza Piotrowskiego (23:25)

PRZEBIEG SETA: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6, 6:6, 6:7, 7:7, 7:8, 8:8, 8:12, 10:12, 10:15, 11:15, 11:16, 12:16, 12:17, 12:18, 13:18, 13:19, 16:19, 16:20, 19:20, 19:22, 20:22, 20:23, 21:23, 21:24, 23:24, 23:25.

Najlepiej punktujący w secie: Michał Dzierwa (7 punktów)

9

Druga partia meczu zaczęła się od bardzo dobrej gry Nysy (1:4). Punkty dla gości zdobywali - Mateusz Piotrowski (0:1, 1:2) oraz Dawid Bułkowski (as serwisowy na 1:3), natomiast dla gospodarzy - Michał Dzierwa (1:1). Po ataku w antenkę Mateusza Piotrowskiego gospodarze schodzili na przerwę techniczną z jednopunktową przewagą (8:7, m.in. po dwóch atakach Patryka Akali). Po „czasie”, Stal znów zaczęła pokazywać się z dobrej strony, zdobywając punkty z zagrywki (2x Patryk Szczurek) oraz skutecznego ataku (2x M. Piotrowski, M. Nożewski, D. Bułkowski). Do stanu 12:15, dla krakowian punktowali: P. Łaba, M. Dzierwa (atak), Łaba - Szalacha, Smolarczyk-Szalacha (blok). Tuz przez drugą przerwą techniczną kontuzji doznał libero AGH – Karol Galiński, którego zastąpił Tomasz Głód. Kolejne 3 punkty po przerwie zdobywali goście – po błędach w ataku Adama Smolarczyka oraz Michała Szalachy, a punkt z zagrywki dorzucił także Mateusz Nożewski (12:18). 13 „oczko” dla miejscowych zdobył skutecznym atakiem ze środka – Michał Szalacha. Kolejne 5 punktów obie drużyny zdobywały po festiwalu błędów. Po długiej akcji punkt dla krakowian zdobył kapitan drużyny – Patryk Łaba, a kolejne dorzucili – Michal Dzierwa (dwukrotnie), Patryk Akala, Igor Walczykowski (as serwisowy) oraz po dobrym bloku – Michal Szalacha. Ostatnie dwa punkty dla Stali zdobywali z ataku – Mateusz Piotrowski (18:24) oraz Dawid Bulkowski (20:25).

PRZEBIEG SETA: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5, 3:6, 6:6, 6:7, 7:7, 8:7, 8:8, 9:8, 9:9, 9:11, 10:11, 10:14, 12:14, 12:18, 13:18, 13:19, 13:21, 14:21, 14:22, 16:22, 16:23, 17:23, 18:23, 18:24, 20:24, 20:25

Najlepiej punktujący w secie: Mateusz Piotrowski (5 punktów)

16

Mimo dwóch przegranych setów trzecia partia należała zdecydowanie do krakowian. Do pierwszej przerwy technicznej punkty dla gospodarzy zdobywali: Michal Szalacha – dwa razy blokiem oraz „gwoździem” ze środka siatki, a także Adam Smolarczyk – 2 punkty z ataku. Natomiast dla gości punktowali Dawid Bułkowski, Mateusz Piotrowski (blok). Od stanu 8:5 do 16:9 przyjezdni nie byli w stanie zdobyć punktu z własnej „inicjatywy”, zdobywając  je jedynie po błędach miejscowych. Po przerwie dobrze prezentował się Adam Smolarczyk - punkt z ataku, i mocna zagrywka – odrzucając rywala od siatki pomógł kolegom zdobyć punkty (P. Łaba 11:5, oraz J. Kosiek 12:5, z przechodzącej piłki). Punkty do drugiej przerwy technicznej dorzucali jeszcze Patryk Akala (13:6), Kuba Kosiek (14:7), Patryka Łaba (15:8). Kolejne 3 punkty znów trafiły do drużyny z Krakowa (Patryk Łaba, Adam Smolarczyk i podwójny blok Smolarczyka z Akalą). Mogło się wydawać, że przy stanie 19:9 rywale odpuszczą sobie tego seta, ale to AGH miał niespodziewane problemy z „murem” stawianym przez rywali. Na blok Stali dwukrotnie nadział się Patryk Łaba i raz Michał Dzierwa. Dodatkowo krakowianie zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Dwa ostatnie punkty dla gospodarzy zdobył środkowy – Michał Szalacha, natomiast 3 set zakończył się autowym atakiem zawodnika Stali – Kamila Długosza (25:20).

PRZEBIEG SETA: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:4, 8:4, 8:5, 12:5, 12:6, 13:6, 13:7, 14:7, 14:8, 16:8, 16:9, 19:9, 19:10, 20:10, 20:13, 21:13, 21:15, 22:15, 22:18, 23:18, 23:19, 24:19, 24:20, 25:20.

Najlepszy punktujący w secie: Adam Smolarczyk (6 punktów)

14

Czwarty set (podobnie jak trzeci) należał do gospodarzy. Mimo dobrego rozpoczęcia partii przez zawodników z Nysy (as Patryka Szczurka na 1:1, ataki Mateusza Nożewskiego oraz Mateusza Piotrowskiego na 1:2 i 1:3) to siatkarze z AGH przez cały set popełniali mniej błędów, a w długich akcjach zachowywali więcej koncentracji stawiając przysłowiowe kropki nad ‘i’. Pierwsze punkty dla krakowian zdobywali: Michał Szalacha (1:1), Adam Smolarczyk (4:3), Patryk Akala (5:4), a pierwsza połowa tej partii niewątpliwie należała do bezbłędnego Michała Dzierwy, który zdobywał punkty z ataku (5:3, 6:6, 7:7, 10:7, 13:9, 16:11), oraz straszył rywali zagrywką, posyłając trzy asy serwisowe (8:7, 9:7, 24:13). Fenomenalna gra krakowian trwała już do końca seta. Swoje „grosze” do wyniku dodawali jeszcze - z ataku Patryk Akala (12:9), Patryk Łaba (14:10, 20:11), Michał Szalacha (18:11), Adam Smolarczyk (21:12), z zagrywki – Michał Szalacha (22:12), blokiem – Szalacha ze Smolarczykiem (19:11). Set ten – na wzór trzeciego – zakończył się błędem w ataku zawodnika Stali.

PRZEBIEG SETA: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3, 5:6, 6:6, 6:7, 10:7, 10:8, 11:8, 11:9, 13:9, 13:10, 15:10, 15:11, 20:11, 20:12, 22:12, 22:13, 25:13.

Najlepiej punktujący: Michał Dzierwa (8 punktów)

13

Pierwszy punkt w tie-break’u zdobył kapitan AGH – Patryk Łaba, jednak po zepsutej zagrywce Kuby Kośka, asie serwisowym Dawida Bułkowskiego oraz skutecznym ataku Kamila Długosza goście objęli prowadzenie 1:4. Dzięki atakom Michała Dzierwy (2:4, 4:5) oraz Pawła Halaby (5:6, 7:6), a także asie serwisowym tego pierwszego, krakowianie schodzili na pierwszą przerwę techniczną tylko z jednym punktem straty (7:8). Niestety, po przerwie goście nadal skutecznie atakowali (K. Długosz, D. Bułkowski ), a przez stawiany mur ciężko było przebić się nawet Michałowi Dzierwie (9:12, 9:13). Jedenasty punkt dla zespołu trenera Kubackiego zdobył Paweł Halaba (trafiając w libero rywali). Mecz zakończył się podwójnym blokiem Długosza i Nożewskiego – 11:15 i 2:3.

PRZEBIEG SETA: 1:0, 1:1, 1:4, 3:4, 3:5, 4:5, 4:6, 7:6, 7:8, 8:8, 8:10, 9:10, 9:13, 10:13, 10:14, 11:14, 11:15

Najlepiej punktujący w secie: Michał Dzierwa, Dawid Bułkowski (4 punkty)

Najlepiej punktujący w całym meczu: Michał Dzierwa (23 punkty)

W środę drużyna AGH zagra ostatni mecz w sezonie regularnym, ale już dziś jest pewnie, że o utrzymanie w lidze zmierzy się drużyną CARO Rzeczyca. W rundzie zasadniczej, zarówno mecz na terenie rywala, jak i na Piastowskiej, akademicy wygrali po tie-breaku. Zanim jednak dojdzie do kolejnych ligowych spotkań, część zawodników musi zregenerować siły, bo już w poniedziałek (23 marca) czeka ich mecz o 1. miejsce tegorocznych Akademickich Mistrzostw Małopolski.

21.03.2015, I liga: AGH AZS Kraków – Stal Nysa 2:3 (23:25, 20:25, 25:20, 25:13, 11:15)

AGH: 1. Patryk Akala, 2. Jakub Kosiek, 5. Paweł Halaba, 8. Konrad Mucha, 9. Patryk Łaba, 11. Michał Dzierwa, 16. Karol Galiński (libero) oraz 12. Karol Dudziński, 14. Michał Szalacha, 15. Igor Walczykowski, 17. Tomasz Głód (libero), 18. Adam Smolarczyk

Stal Nysa: 3. Dawid Bułkowski, 4. Mateusz Nożewski, 6. Kamil Długosz, 8. Tomasz Kalembka, 11. Patryk Szczurek, 14. Mateusz Piotrowski, 16. Szymon Biniek (libero)