AMM siatkarek: AZS PWSZ Tarnów - AZS UJ [FOTO]

W poniedziałek w Tarnowie siatkarki miejscowego AZS PWSZ zmierzyły się z zawodniczkami spod znaku Uniwersytetu Jagiellońskiego – i to dwukrotnie. Stawką w rywalizacji był awans do finału Akademickich Mistrzostw Małopolski. Za zdecydowanego faworyta tej konfrontacji uważano tarnowianki, które podczas weekendowych meczów drugoligowej fazy play-off zaprezentowały się krakowskiej publiczności (przy okazji meczów AGH Kraków – Grupa Azoty PWSZ Tarnów). Mimo porażki w obu tych spotkaniach przyjezdne wbiły w krakowski parkiet kilkadziesiąt argumentów potwierdzających, że Jagiellonkom faktycznie może być trudno o sprawienie niespodzianki w akademickich rozgrywkach.

Ograne i doświadczone na drugoligowym froncie zawodniczki PWSZ są na co dzień studentkami wspomnianej uczelni, dzięki czemu w znamienitej większości mogą również stanowić o sile drużyny grającym na „polu” akademickim. Piękno sportu oprócz samej idei i prezentowanych umiejętności tkwi również w jego nieprzewidywalności. Dlatego też, choć krakowianki realnie podchodziły do swoich szans w Tarnowie to nie zamierzały składać niepotrzebnie broni, adaptując do swoich realiów mantrę Adama Małysza – „oddać dwa równe skoki i zobaczymy co to da”. Z takim nastawieniem podopieczne trenera Zenona Matrasa wyruszały w drogę na mecz, a dzięki uprzejmości ich „bossa” – także i ja.

Poniedziałkowy dwumecz rozpoczął się od skutecznego ataku Inez Pfeifer, do której po chwili dołączyła środkowa Adrianna Lewandowska. Dodajmy do tego błąd po stronie krakowianek i mamy już 3:0. Passę gospodyń przerwała na moment Zuzanna Olejniczak, której przyjęcie otarło się o taśmę i wylądowawszy po „właściwej” stronie siatki dało przyjezdnym pierwszy punkt. W następnych wymianach w ofensywie znów brylowała Inez, na siatce panowała Adrianna Lewandowska, a do koleżanek wkrótce dołączyła i Izabela Zemełka punktując na 7:1 i 8:2. Krakowianki odpowiedziały za sprawą Weroniki Pniok (7:2) wspieranej przez Katarzynę Rerak (blok na 8:3) oraz Zuzannę Olejniczak (8:4). Po błędzie własnym tarnowianek strata wynosiła już „tylko” 3 oczka. Przez krótki moment. Do tarnowskiego kolektywu swoje grosze zaczęły również dorzucać Małgorzata Ruszel i Adrianna Sobczak. Pierwsza z nich zaliczyła serię dziesięciu zagrywek z rzędu (dwie kończąc punktowo) i to właśnie przy jej podaniu zawodniczki trenera Salamona wyszły na prowadzenie 22:6. Okazję na kolejne zagrywki odebrała jej jednak Ola Harabasz, która zaskoczyła rywalki punktowym…odbiorem. W końcówce seta swoje momenty miała również Karina Puchalska, która na moment odłożyła w czasie egzekucję (najpierw atakiem na 23:8, w następnej akcji punktując zagrywką). Próg dziesięciu punktów krakowianki osiągnęły po akcji Katarzyny Rerak, a przekroczyły go po bloku Zuzy Olejniczak. Seta zakończyła kilkanaście sekund później Iza Zemełka. W pierwszym secie – 25:11.

PRZEBIEG 1 SETA: 3:0, 3:1, 7:1, 7:2, 8:2, 8:5, 12:5, 12:6, 22:6, 22:7, 23:7, 23:9, 24:9, 24:11, 25:11

Błąd przeciwnika: 2-2

Najwięcej punktów w secie: 6 punktów – Inez Pfeifer (AZS PWSZ Tarnów)

DSC00877

W drugą partię krakowianki weszły świetnie. W dużej mierze dzięki kolejnym blokom Katarzyny Rerak, która do stanu 1:4 zdobyła dla swojego zespołu aż trzy punkty (w tym dwa blokiem). Mimo śmiałego początku, po akcji Izabeli Zemełki Jagiellonki straciły prowadzenie – 4:4, ale jeszcze kilkukrotnie je odzyskiwały. Najpierw dzięki staraniom Weroniki Pniok – 4:5, po chwili dzięki pomyłce gospodyń w polu zagrywki (5:6), jak również po serii trzech kolejnych punktów odwracając wynik z 8:6 na 8:9 – dwa punkty zdobyła wówczas Żaneta Jewuła, jeden dorzuciła Karina Puchalska. Mimo to Jagiellonki nie potrafiły odskoczyć przeciwniczkom na więcej niż jeden punkt i ta tendencja znalazła potwierdzenie również i tym razem. Po dwóch stemplach Inez Pfeifer tarnowianki odzyskiwały inicjatywę – 10:9 i 11:10. Na moment walkę z nimi podjęła jeszcze Weronika Pniok, która udanie kończyła dwie akcje z rzędu, dając tym samym swojej ekipie kolejne prowadzenie – 11:12. Prowadzący tarnowską drużynę Jan Salamon miał jednak jakościowy komfort i w zależności od boiskowych zdarzeń mógł korzystać z ligowego potencjału swoich podopiecznych. To właśnie one odegrały kluczową rolę w końcówce, „wyciągając” z 17:15 na 24:15 (m.in. dwukrotnie punktowały Patrycja Lipińska i Adrianna Sobczak – atakiem i blokiem, raz Małgosia Ruszel, swoje z zagrywki dorzuciła również Iza Zemełka). Wyrok odłożyła w czasie Żaneta Jewuła, ale już w następnej próbie spotkanie zakończyła Inez Pfeifer.

PRZEBIEG 2 SETA: 0:1, 1:1, 1:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6, 8:6, 8:9, 10:9, 10:10, 11:10, 11:12, 14:12, 14:13, 16:13, 16:14, 17:14, 17:15, 24:15, 24:16, 25:16

Błąd przeciwnika: 2-0

Najwięcej punktów w secie: 7 punktów – Inez Pfeifer (AZS PWSZ Tarnów)

DSC009881. mecz półfinałowy AMM: AZS PWSZ Tarnów – AZS Uniwersytet Jagielloński 2:0 (25:11, 25:16)

PWSZ: 1. Inez Pfeifer (13), 7. Izabela Zemełka (6: 2z), 9. Adrianna Sobczak (7: 1b), 10, Małgorzata Ruszel (7: 2z), 11. Patrycja Lipińska (2), 12. Adrianna Lewandowska (2: 1b), 14. Marta Kutikow (l) oraz 2. Monika Cichoń, 3. Aleksandra Kaczyńska - L (1), 6. Monika Radwańska (1: 1b), 13. Aleksandra Szuber

Trener: Jan Salamon

UJ: 1. Anna Kądziołka (l), 2. Klaudia Gębska, 3. Monika Wieliniec, 4. Żaneta Jewuła (3), 5. Weronika Pniok (5), 7. Agnieszka Radkowiak-Kiedasz, 8. Monika Winkelmann 9. Karina Puchalska (3: 1z), 10. Aneta Dzwonnik, 11. Katarzyna Rerak (6: 4b), 12. Aleksandra Harabasz (1), 13. Zuzanna Olejniczak (5: 1b), 14. Kamila Kajdas (l)

Trener: Zenon Matras

Najwięcej punktów w meczu: 13 punktów – Inez Pfeifer (AZS PWSZ Tarnów)

Najlepiej blokująca zawodniczka w meczu: 4 punkty – Katarzyna Rerak (AZS UJ)

Najlepiej serwujące zawodniczki w meczu: 2 punkty – Izabela Zemełka i Małgorzata Ruszel (AZS PWSZ)

DSC00912

Na rewanż i półfinałowe rozstrzygnięcie przyszło poczekać kilkanaście minut. Przerwę najlepiej wykorzystała Adrianna Lewandowska, która w pierwszą odsłonę tego spotkania weszła bardzo mocno, do wyniku 5:1 zdobywając trzy punkty (w tym jeden blokiem). Mimo falstartu Jagiellonkom udało się wrócić do gry – po ataku Weroniki Pniok i kolejnym „stopie” od Kasi Rerak krakowianki wyrównały zapis – 7:7. Pierwszy i zarazem ostatni raz w tym secie. Adrianna Sobczak i Inez Pfeifer wzięły sprawę w swoje ręce (dosłownie!), osiągając rezultat 11:7. Wypracowany dystans w późniejszych wymianach oscylował w tych granicach – nawet gdy to krakowianki zdobywały punkty. Tak było gdy akcje kończyły Agnieszka Radkowiak-Kiedasz (15:11, 17:13), Karina Puchalska (blok na 16:12) i Weronika Pniok (18:14). W końcówce gospodynie przesądziły kwestie seta zagrywką (trzykrotnie), partię wygrywając po błędzie rywalek – 25:16.

PRZEBIEG 1 SETA: 0:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:4, 7:4, 7:7, 11:7, 11:9, 13:9, 13:10, 15:10, 15:11, 16:11, 16:12, 17:12, 17:13, 18:13, 18:14, 21:14, 21:15, 24:15, 24:16, 25:16

DSC01018

Wygrana w pierwszym secie sprawiała, że bez względu na dalszy przebieg awans i tak wywalczą tarnowianki. Nie zraziło to jednak Jagiellonek do dalszej przyjemności z gry – wszakże każda gra i każdy mecz rozwija – zwłaszcza z lepszymi od siebie. Początek tej partii należał do Żanety Jewuły, zdobywającej punkty na 0:1 i 2:2, ale po bloku Moniki Wieliniec przyjezdne ponownie wyszły na prowadzenie (2:3). Po szczęśliwym asie Moniki Cichoń (piłka prześlizgnęła się po taśmie) gospodynie osiągnęły przewagę dwóch punktów – 5:3. Dobrą grę kontynuowała jednak Żaneta Jewuła (5:4). Po wydłużającym się festiwalu błędów z obu stron punkt sposobem dolnym (!) zdobyła Zuza Olejniczak i był już remis. Jagiellońska „13” później zdobywała już punkty pełnoprawnymi atakami (7:7, 7:8, 8:10), zaś po błędzie gospodyń krakowianki prowadziły już nawet 8:11, ale ich błędy i tarnowska Monika Cichoń odwróciły sytuację na 15:11. Sytuację starały się ratować Agnieszka Radkowiak-Kiedasz (zagrywka na 15:13), Monika Wieliniec (17:15) i Zuzanna Olejniczak (na 18:16, dość nietypowo – pięścią, co okazało się do bólu skuteczne). W „międzyczasie” swoje robiła nadal Monika Cichoń, do której blokiem dołączyła Monika Radwańska i było 19:16, a po serwisie Izabeli Zemełki już 22:17. W samej końcówce nad siatką pokazała się jeszcze Kasia Rerak (22:20 i 24:21), ale ostatnie słowo musiało należeć do będącej w gazie (nie tylko w poniedziałek) Inez Pfeifer, która zakończyła półfinałowe rywalizacje. Ostatecznie – 25:21.

Atak: 9-12

Zepsuty atak przeciwnika: 3-1

Atak przeciwnika w siatkę: 3-0

Zepsuta zagrywka przeciwnika: 2-5

Blok: 1-1

Błąd przeciwnika: 4-1

Najwięcej punktów w secie: 6 punktów – Monika Cichoń (AZS PWSZ Tarnów)

DSC00995

2 mecz półfinałowy AMM: AZS PWSZ Tarnów – AZS Uniwersytet Jagielloński 2:0 (25:16, 25:21)

PWSZ: 1. Inez Pfeifer (8), 7. Izabela Zemełka (4: 1z), 9. Adrianna Sobczak (5: 1z, 1b), 10, Małgorzata Ruszel (1), 11. Patrycja Lipińska (1: 1z), 12. Adrianna Lewandowska (4: 1b), 14. Marta Kutikow (l) oraz 2. Monika Cichoń (6: 1z), 3. Aleksandra Kaczyńska (2: 2z), 6. Monika Radwańska (1: 1b), 13. Aleksandra Szuber, nieprzypisane punkty (2)

UJ: 1. Monika Winkelmann (l), 2. Klaudia Gębska (1), 3. Monika Wieliniec (2: 1b), 4. Żaneta Jewuła (3), 5. Weronika Pniok (2), 7. Agnieszka Radkowiak-Kiedasz (3: 1z), 8. Anna Kądziołka, 9. Karina Puchalska (3: 1b), 10. Aneta Dzwonnik, 11. Katarzyna Rerak (3: 1b), 12. Aleksandra Harabasz (1), 13. Zuzanna Olejniczak (5), 14. Kamila Kajdas (l), nieprzypisane punkty (2)

Najwięcej punktów w meczu: 8 punktów – Inez Pfeifer (AZS PWSZ Tarnów)

Najlepiej blokujące zawodniczki w secie: 1 punkt – Adrianna Lewandowska, Izabela Zemełka, Monika Radwańska (AZS PWSZ Tarnów) oraz Monika Wieliniec, Karina Puchalska i Katarzyna Rerak (AZS UJ)

Najlepiej serwująca zawodniczka w meczu: 2 punkty – Aleksandra Kaczyńska (AZS PWSZ Tarnów)

UWAGA: Obie drużyny następne mecze rozegrają już w poniedziałek. W meczu o 3. miejsce i lepszą pozycję startową w AMP Jagiellonki zmierzą się z krakowskim AWF, zaś w finale AMM tarnowianki zagrają w bardzo ciekawie zapowiadającym się boju z AGH.

23.03.2015, 18:30 mecz o 1. miejsce AMM: AZS AGH – AZS PWSZ Tarnów (hala AGH)

23.03.2015, 19:30 mecz o 3. miejsce AMM: AZS AWF – AZS UJ (hala AWF)