XXIX Międzynarodowy Festiwal Szachowy Cracovia

3d dsc 3492W Krakowie rozpoczął się XXIX Międzynarodowy Festiwal Szachowy Cracovia, w który wystartowała rekordowa liczba 513 zawodniczek i zawodników z 27 państw. Podczas pierwszej edycji wystartowało kilkudziesięciu szachistów z Polski i Ukrainy. W kolejnych edycjach w Krakowie startowali m.in. późniejsi medaliści najważniejszych szachowych imprez jak Kamil Mitoń czy Jan Krzysztof Duda.

- Na takie zainteresowanie naszą imprezą pracowaliśmy latami i dziś zbieramy tego efekty - mówi prezes Małopolskiego Związku Szachowego i dyrektor Festiwalu Jan Kusina.

Turniej potrwa do 4 stycznia, rozgrywany jest w pięciu kategoriach, w których zawodnicy startują według rankingu, jakim dysponują. Turniej E jest dla dzieci, w turnieju A startują najlepsi szachiści, a z numerem pierwszym rozstawiony jest szachista krakowskiej Wisły Maciej Klekowski. Oprócz turniejów w szachach klasycznych rozgrywany jest turniej shogi (szachy japońskie) oraz 1 stycznia tradycyjny noworoczny turniej szachów błyskawicznych. Turniej w klasie C jest zaliczany do Mistrzostw Polski amatorów.

- Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny padł w Krakowie rekord frekwencji - mówi dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa Barbara Mikołajczyk. - Szachy to królewska gra, więc idealnie pasuje do królewskiego miasta, jakim jest Kraków - dodaje.

facebook_page_plugin

Wspieramy

Polityka cookies